10 stycznia 2016

Pierwsze spotkanie z Brianem Tracy.

  

Trochę rozciągnąłem ten wpis w czasie, ale... w końcu dobrałem się do Tracy'ego. Jedno zdanie, które  pisać ze stu procentową pewnością...  Nieograniczony sukces w sprzedaży Briana i Michaela to jedna z tych książek, które każdy handlowiec mieć powinien.

Wpis powstał we współpracy z wydawcą mtbiznes


Takie książki zwykle po moim czytaniu, robią się kolorowe od zakreślaczy, bo nie lubię tracić czasu i czytać bezmyślnie, a na pewno jest to książka, którą warto gruntownie przemyśleć.

Brian Tracy jest postacią kultową w publikacjach sprzedażowych, a co za tym idzie, każda jego książka, jest pozycją może nie tyle obowiązkową, co wartą uwagi. Nieograniczony sukces w sprzedaży to książka, która- obojętnie jak patetycznie to zabrzmi- może zmienić życie handlowca, pytanie, jak do takiej publikacji się podchodzi. 

"
Witajcie w nowym świecie sprzedaży! To właśnie w handlu w nadchodzących miesiącach i latach więcej ludzi zarobi pieniądze i osiągnie większy sukces finansowy niż kiedykolwiek wcześniej. Spośród milionerów, którzy wszystko osiągnęli wyłącznie dzięki własnej pracy, całe pięć procent to sprzedawcy- ludzie, którzy zaczynali praktycznie od zera, osiągnęli mistrzostwo w swojej dziedzinie, zaczęli dobrze zarabiać i w końcu stali się milionerami. A skoro udało się to setkom, tysiącom, a być może nawet milionom, to może udać się i Tobie. Musisz się jedynie dowiedzieć, jak to zrobili. "

Ja postanowiłem więc podejść  do książki jak najbardziej serio. 

Publikacja podzielona została na 12 rozdziałów i utrzymana jest w takiej lekko warsztatowej nazwijmy to formie. Każdy z rozdziałów zakończony jest siedmioma ćwiczeniami, które mają uświadomić czytelnikowi jego problemy, elementy nazwijmy to techniczne, nad którymi powinien popracować, czy takie ogólne kwestie do przemyślenia. Mamy więc kolejno Psychologię sprzedaży; Osobiste planowanie sprzedaży- zostań szefem firmy Ja, SA; Pozyskiwanie nowych klientów; Sprzedaż relacyjną; Sprzedaż konsultacyjną; Właściwą identyfikację potrzeb; Wpływanie na zachowanie klienta; Prowadzenie przekonujących prezentacji; Przełamywanie zastrzeżeń i wątpliwości; Zamykanie sprzedaży; Uzyskiwanie sprzedaży ponownej i poleceń i Zarządzanue czasem dla handlowców. A na koniec? Pewnego rodzaju podsumowanie całości wyłożone w Siedmiu sekretach skutecznej sprzedaży. 

Warto też zauważyć, że Brian i Michael Tracy wielokrotnie zaznaczają, że sprzedaż jest transakcją wielowymiarową i przede wszystkim wieloelementową, a pominięcie bądź zwyczajne- mówiąc wprost- olanie jednego z elementów sprzedaży prowadzi do porażki. Ważny jest tu każdy szczegół, a im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, tym lepiej dla nas. Im szybciej zaczniemy pracować nad prezentacją, tym szybciej będziemy potrafili zaciekawić klientów tym, co mamy im do przekazania. Im szybciej popracujemy nad polecenia i ponownym zleceniami tym szybciej będą do nas wracać klienci i tak dalej. 

Tracy zmusza do myślenia. Do pracy nad sobą i do ciągłego zadawania pytań. Masz problem? Zobacz kto robi coś lepiej od Ciebie i zapytaj jak to robi. Te rady są momentami banalnie proste. Tylko często jest też tak, że zapominamy o tym co jest proste szukając jakichś wyszukanych metod nieświadomie sami sobie komplikując życie. 

Czy jest jakiś element, który utkwił mi w głowie jakoś szczególnie? Myślę, że język autora i podawane przykłady z życia. Brian Tracy jako handlowiec uczył się na własnych błędach. To jest chyba klucz do sukcesu. Porażka jest praktycznie elementem powiązanym z życiem handlowca. Pytanie,jak podchodzimy do porażki. Może warto podejść do niej jako do elementu, który mimo wszystko przybliża do osiągnięcia sukcesu? 

I na koniec wspomniaych siedem sekretów sukcesu w sprzedaży 

1. Podejdź do swojej pracy na poważnie. 
2. Zidentyfikować umiejętność, która cie ogranicza. 
3. Uważnie dobierając przyjaciół.
4. Postanów, że będziesz żył wiecznie.
5. Ćwicz kreatywną wizualizację.
6. Praktykuj pozytywne rozmowy z samym sobą
7. Zacznij działać i nigdy nie przestawaj. 


Wszystkie cytaty pochodzą z książki Nieograniczony sukces w sprzedaży Briana i Michaela Tracy'ego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz