21 maja 2012

Nobuyuki Tsujii w Poznaniu czyli gazeta.pl, recenzja i polemika

Czekałem z niecierpliwością na recenzje z piątkowego koncertu. Znalazłem- jak do tej pory jedną... w sieci. Adam Olaf Gibowski, który jest autorem recenji zamieszczonej na stronie gazeta.pl, napisał, iż zabrakło przejmującej liryczności i śpiewności frazy, bardziej wyważonej dynamiki, wyrazistego rubata i wreszcie romantycznej fantazji i interpretacyjnego temperamentu... Bardziej wyważonej dynamiki? Cóż... wydaje mi się, że Tsujii dysponuje niezwykłym wyczuciem dynamiki... to właśnie urzekło mnie w jego grze. Dynamika oscylująca między dość "mocnym" forte a będącym na granicy słyszalności piano zwłaszcza w Romanza: Larghetto... płynne przejścia dynamiczne... z użyciem dynamiki "ze środka" mezzo... dały ogólne wrażenie panowania nad dynamiką, która wbrew temu co napisał recenzent była jednak wyważona... dwa zdania, które poświęcił Adam Olaf Gibowski to zdecydowanie za mało jak na pianistę, z którym mieliśmy do czynienia. Autor bowiem skupił się bardziej na utworach Korngolda- drugiego kompozytora, którego utwory zabrzmiały na piątkowym koncercie, być może słusznie, w końcu wydaje się on miej znany, a już na pewno mniej grany niż Chopin. Przyczepił bym się również, do braku według autora recenzji przejmującej liryczności i śpiewności frazy. Liryczność była pierwszą rzeczą jaką zauważyłem już przy pierwszym dotknięciu przez solistę klawiszy. Być może rzeczywiście można przyjąć, iż brakowało romantycznej fantazji (ale z drugiej strony romantyzm został za nami już "parę dobrych lat temu"- choć zapewne autorowi recenzji chodziło o estetykę wykonawczą- nie mogę powiedzieć z całą pewnością, o co Adamowi Olafowi Gibowskiemu chodziło z tą romantyczną fantazją), ale na pewno nie zabrakło interpretacyjnego temperamentu.


zdjęcie pochodzi ze strony internetowej pianisty: www.nabupiano1988.com

3 komentarze:

 1. Dear Mikołaj Mikołaj i Ania,
  Thanks for defending Nobu. We are on the same page. I think there are critics who don't "get" the music of Nobuyuki Tsujii - some of them are in my country (U.S.A.), even some in Japan. I wrote a piece about it not long ago -- https://sites.google.com/site/nobufans/of-taste-and-criticism

  OdpowiedzUsuń
 2. Dear Mikołaj Mikołaj i Ania,
  I trust that you are aware of the photos from the concert here:
  http://www.radiomerkury.pl/informacje/muzyczne/nobuyuki-tsujii-i-fryderyk-chopin.html
  There is also an interview of Mr. Tsujii.

  OdpowiedzUsuń
 3. It took me a while to find the article by Adam Gibowski Olaf, and here it is: http://cjg.gazeta.pl/CJG_Poznan/1,104399,11762858,Chopin_i_Korngold_czyli_wielcy_emigranci_w_auli_UAM.html
  It is an insult that he spends only two not very complimentary sentences on Mr. Tsujii at the end of his review. This reviewer seems more interested in showing off his own musicology knowledge than in the performance itself, and, unlike you, seems to have succumbed to the temptation of stereotyping Asian pianists.

  No matter. Nobuyuki Tsujii is on to bigger things. This week he performs with conductor Vladimir Ashkenazy at the Royal Festival Hall, with the Philharmonia, Prokofiev's Piano Concerto No. 3 and Chopin's piano concerto No. 1!!!

  OdpowiedzUsuń