24 września 2013

Marcin Niewalda Metody manipulacji XXI wieku

Jedną z lepszych książek spośród tych po które w ostatnich dniach udało mi się sięgnąć jest bez wątpienia praca Marcina Niewaldy Metody manipulacji XXI wieku,  w której autor dowodzi, iż często jesteśmy manipulowani, poprzez różne systemy czy mechanizmy, o których działaniu możemy nie mieć w ogóle pojęcia. Sam zastrzega niejako przy okazji, iż nie mamy ulegać złudzeniu totalnej manipulacji otaczającego nas świata.

Dlaczego ta akurat książka przekonała mnie do siebie? Odpowiedź jest generalnie rzecz ujmując niezwykle prosta. Marcin Niewalda zrezygnował z trudnego języka naukowego stawiając na język prosty, acz bogaty a przez to komunikatywny. Jak pisze we wstępie sam autor:
 „Z założenia więc niniejszy tekst miesza wiedzę naukową z językiem frywolnego blogowania. Autor odchodzi od standardowych naukowych narzędzi badawczych dając przyzwolenie na spojrzenie za pomocą wrażenia, intuicji, a nawet poezji”. 
Samej książce pomaga też fakt, iż Niewalda sięgnął po tematy obecnie aktualne (Na kibola- legitymizacja działań tyranii; Na znajomego z FB), które od czasu do czasu wypływają na „światło dzienne”, ale też z drugiej strony idealnie pasują do miana „odgrzewanych” od czasu do czasu „kotletów”… w generalnym założeniu książka ta nie jest dla mnie zaskakująca, choć przyznam szczerze, iż pewne mechanizmy manipulacji medialnych nie były mi znane i nie byłem świadom istnienia niektórych z nich. Największymi jednak zaletami tej publikacji jest język jakim operuje autor- przejrzysty, wyrazisty i przystępny- oraz sposób ujęcia samej problematyki medialnej manipulacji. Bez zbędnych fajerwerków rzeczowo udało się ująć Niewaldzie temat kiboli, czy posądzanie o nienawiść, albo zmiany pojęciowe niektórych słów nagminnie używanych w mediach. I na koniec jeszcze okładka… Czy człowiek z twarzą lisa jest odniesieniem bezpośrednim do jednego z polskich celebr-dziennikarzy, tego nie wiem, jednakże pozostają skojarzenia, które same czytelnikowi nasuwają się na myśl.


Ode mnie: *****/ ******

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz