24 września 2013

Premiera płyty Macieja Zielińskiego


W czwartek premiera najnowszej płyty z V Symfonią Macieja Zielińskiego, która ukaże się nakładem wydawnictwa DUX.

Maciej Zieliński, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki współczesnej, nominowany w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, jest znany szerszej publiczności z muzyki do filmowych hitów ostatnich lat. Tym razem proponuje kompozycje orkiestrowe z gatunku muzyki współczesnej. Utwory V Symphony oraz Elemen T powstały w 2012 roku, w wyniku współpracy kompozytora z Polską Orkiestrą Radiową. Maciej Zieliński od lat pracuje z tym zespołem, jednak tym razem była to współpraca w ramach nowego programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca - „Kompozytor Rezydent”.Graficzne inspiracje i ciekawe efekty dźwiękowe

V Symphony, od samego tytułu poczynając, pełna jest wieloznaczności i elementów typowego dla ponowoczesnej sztuki „podwójnego kodowania”. W kompozycji pojawia się wiele ciekawych zjawisk dźwiękowych jak np. efekt „delay”, czy też efekt zwalnianej taśmy, wykonywanych przez orkiestrę „na żywo”. W postmodernistyczną atmosferę utworu wpisało się wydarzenie, które miało miejsce podczas prawykonania kompozycji. Dokładnie na ostatnim dźwięku ze strony publiczności odezwał się… telefon komórkowy. Efekt ten był na tyle muzyczny i tak dobrze wpisał się w inne zjawiska dźwiękowe utworu, że kompozytor dodał partię telefonu do partytury.
„V Symphony to ważny dla mnie utwór, w którym szukam mojego własnego pojęcia postmodernizmu. Staram się odnaleźć sposób na łączenie elementów tradycji muzycznej ze współczesnym językiem muzycznym.” – mówi Maciej Zieliński.
DUX zaprasza na spotkanie z twórcami

26 września 2013r., o godz.17:00, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. A. Fredry 8 w Warszawie, odbędzie się spotkanie z Maciejem Zielińskim oraz dyrygentem Łukaszem Borowiczem, który po mistrzowsku poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas prawykonania. Będzie można posłuchać fragmentów płyty, a także osobiście poznać jej Twórców, podyskutować, a także otrzymać płytę z autografami.

Maciej Zieliński V Symphony
V Symphony (2012)
na orkiestrę symfoniczną I for symphonic orchestra
1. I. Allegro [8:27]
2. II. Andante [5:31]
3. III. Allegro vigoroso [18:39]
4. IV. Andante [5:26]
5. V. Liberamente, poco rubato [8:12]
Elemen T (2012)
na orkiestrę I for orchestra
6. I. Melo D [5:20]
7. II. Harmo N.Y. [6:00]
8. III. Glissan D [5:06]
Polska Orkiestra Radiowa | Polish Radio Symphony Orchestra
Łukasz Borowicz dyrygent | conductor
Więcej na informacji na stronie Kompozytora:
www.maciejzielinski.pl

Wszelkich informacji na temat płyty oraz spotkania promocyjnego udziela:
dux

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz