29 września 2013

Zawadzki/ Praśniewski/ Wośko Tåge


Tåge tria Zawadzki/ Praśniewski/ Wośko- wydana przez wydawnictwo Multikulti- to płyta, która okazała się dla mnie sporą niespodzianką. W sensie muzycznym jest bardzo czytelnym nawiązaniem do „chłodnego” jazzu skandynawskiego. Ale należy oddać muzykom, iż pomimo słyszalnych inspiracji na samych inspiracjach  nie poprzestają. W ich muzyce- pod ową skandynawską tkanką- słyszalna jest bowiem cała wrażliwość a także indywidualność muzyków.

Stylistycznie, blisko triu tworzonemu przez Sebastiana Zawadzkiego (piano) Mariusza Praśniewskiego (bas) i Radka Wośko (perkusja) do tria Marcina Wasilewskiego, RGG czy- jeżeli szukać jakichś zagranicznych inspiracji- do nieodżałowanego E.S.T. i tria Bobo Stensona. Generalnie jednak słychać indywidualny pomysł na samą muzykę, co ważne. Jest to też kolejna płyta, która potwierdza z jednej strony wysoką pozycję duńskiego Konserwatorium Muzycznego w Odense (wszystkich trzech muzyków połączyły mury tejże uczelni) i pokazuje, że jest to ważny ośrodek kształcący muzyków wrażliwych i poszukujących intensywnie swojej własnej dźwiękowej czy brzmieniowej tożsamości. Słychać to nie tylko przy nagraniu tria, ale też w nagraniach innych polskich studentów tej uczelni m.in. Tomasz Dąbrowski, Brian Massaka czy Maciej Czajkowski. Z drugiej zaś strony jest ona dowodem potwierdzającym tezę, że polscy muzycy mają pomysł na indywidualny język muzyczny. Bo owszem słychać tu wpływy skandynawskiej estetyki jazzowej, ale jest ona generalnie osadzona w autorskim pomyśle na jazz trójki muzyków. Tåge można tłumaczyć jako Mgła, co de facto znajduje odzwierciedlenie w samej muzyce, w jej charakterze, rozmytej (zamglonej) harmonii (poprzez częste używanie w partii fortepianu pedału). Kompozycje okazują się z całą pewnością jedną z lepszych stron krążka… subtelne, łagodne… intymne, to określenia, jakie przychodzą mi na myśl, ilekroć słucham tego projektu. Jeżeli miałbym wyszczególnić jeszcze jeden plus nagrania, to muszę wspomnieć o spójności wyrazowej i estetycznej wszystkich kompozycji, co sprawia, że- jeżeli potraktujemy materiał jako jedną całość- to mamy wrażenie słuchania jednej większej kompozycji… zacieranie się granic pomiędzy tematami a improwizacjami nie jest w muzyce jazzowej niczym nowym, a jednak bardzo ciekawie układa się wzajemny stosunek obu elementów względem siebie w projekcie Tåge.

Z całą pewnością jedno z ciekawszych ujęć jazzu z elementami estetyki skandynawskiej, jakie ukazały się w roku 2013 na rynku.
Ode mnie: *****/******
Mikołaj Szykor

Muzycy:
Sebastian Zawadzki: piano
Mariusz Praśniewski: double bass
Radek Wośko: drums

Utwory:
01.
13 years ago and 13 years later (Sebastian Zawadzki)
02. Conspiracy (Radek Wośko)
03.
Wroniec (Sebastian Zawadzki)
04. Misunderstanding (S. Zawadzki/M. Praśniewski/R. Wośko)
05.
Memories of Fyn (Sebastian Zawadzki)
06. Bogense (Sebastian Zawadzki)
07. Six and Eight (Sebastian Zawadzki)
08. The End of Day (S. Zawadzki/M. Praśniewski/R. Wośko)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz