26 marca 2014

Recital Martin Mallaun

Recital Martin Mallaun - cytra
Po niedawnym występie austriackiego tenora Paula Schweinestera austriackie forum kultury gości wkrótce kolejnego Tyrolczyka, tym razem wirtuzoza cytry.
Martin Mallaun (ur.1975 w Kitzbühel/Tyrol) jest wirtuozem gry na cytrze dysponującym bardzo szerokim repertuarem. Artysta sięga zarówno po nową i elektroniczną muzykę, improwizację, jak i po regionalną muzykę ludową i utwory na barokową lutnię. Podczas recitalu Mallaun zaprezentuje nam swój niecodzienny instrument w utworach od baroku po współczesność.


Koncert odbędzie się 02.04.2014 (śr.) o godz. 19:30
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9, Warszawa Wstęp wolny
W programie: Esaias Reussner d. J. (1636-1679), Leopold Hurt (*1979), Franz Hautzinger (*1963), Silvius Leopold Weiss (1686 - 1750), Werner Pirchner (1940-2001)
W dniu 5.04. 2014 będzie można usłyszeć Martina Mallauna ponownie, w ramach Festiwalu Musica Polonica Nova w Wrocławiu.
 Więcej o artyście można przeczytać na www.martinmallaun.com


„W rękach Martina Mallauna cytra staje się wielobrzmieniowym i bardzo wyrazistym instrumentem.“
Muzyk i biolog Martin Mallaun pracuje w dwóch zupełnie odmiennych dziedzinach: jako botanik bada skutki zmian klimatycznych na dla flory w górach wysokich, jako muzyk i cytrzysta zajmuje się szeroką gamą stylów muzycznych – od muzyki współczesnej poprzez muzykę ludową aż po europejską muzykę na lutnię.
Urodzony w 1975 roku w Kitzbühel/Tyrol, studiował grę na cytrze w Konserwatorium kraju związkowego Tyrolu u Haralda Oberlechnera oraz botanikę na Uniwersytecie w Innsbrucku. W czasie i też po zakończeniu studiów uczestniczył w warsztatach dotyczących historycznych praktyk wykonawczych (Hopkinson Smith, Rolf Lislevand, Jürgen Hübscher) oraz współczesnej muzyki i improwizacji. Szczególne znaczenie dla jego rozwoju muzycznego miały prywatne studia u lutnisty Huberta Hoffmanna w Wiedniu.

 „Martin Mallaun zalicza się do najbardziej wszechstronnych artystów, którzy działają obecnie w Austrii w dziedzinie muzyki eksperymentalnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o improwizację, elektronikę, barokową muzykę na lutnię, alpejską muzykę ludową lub też o współczesną muzykę nową, Tyrolczyk nieustannie poszukuje nowych stylistycznych lub brzmieniowych możliwości wyrazu na swoim instrumencie, poruszając się przy tym na styku różnych stylów i sposobów grania. (music information center austria, www.mica.at).“
Obok współpracy z różnymi muzykami, aktorami i pisarzami, ma kilka własnych projektów. Jako solista był zapraszany przez takie orkiestry, jak National Royal Scottish Orchestra, Orchestre National des Pays de la Loire i Orchestre de Picardie.
W 2004 roku Martin Mallaun był laureatem pierwszego międzynarodowego konkursu cytrowego Volkmann-Preis (Monachium), w 2008 roku został zaproszony do jury tego konkursu. Za debiut solowy „zwischen steinen” (między kamieniami) w 2005 roku otrzymał nagrodę Pasticcio austriackiego radia Ö1. W 2010 roku ukazała się jego płyta CD „OMONÉRO“ ze współczesną muzyką na cytrę solo. Martin Mallaun został wybrany do udziału w programie NASOM (New Austrian Sound of Music) austriackiego MSZ na lata 2012/13.
Martin Mallaun Obecnie pracuje jako niezależny muzyk i botanik oraz wykłada w tyrolskich szkołach muzycznych. Występuje w wielu krajach – od Francji i Czech po Japonię – i gości na międzynarodowych festiwalach (m. in. Edinburgh International Festival/UK, Münchener Biennale/D lub Klangspuren/A). Od roku 2001 uczestniczy w projekcie badawczym GLORIA, który ma na celu ustalenie skutków zmian klimatycznych dla wegetacji alpejskich ekosystemów (www.gloria.ac.at).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz