10 września 2014

Populista...? DagaDana


Druga płyta w cyklu Populista, to już- szczerze mówiąc- mniej przypadkowy wybór. W przeciwieństwie do Nicka Mulveya, którego uwielbiam, ale szczerze mówiąc pojawił się tu dlatego, że wpasował mi się idealnie do całego cyklu. Ale DagaDana to już pełnowartościowy wybór, a do tego jest to wydawnictwo wyjątkowe i dopracowane w każdym calu.


Po pierwsze pomysł wydawniczy.
Urokliwe jest to wydawnictwo. Kartonowe pudełko i kilka kartek zwiniętych sznurkiem... dokładnie 12 kartek z tekstami wierszy Janusza Różewicza. Sen, Dzień taki szary,  List do Ciebie, Tęsknię, Kino, Paryż, Kartka dla nieznajomej, Karnawał, Konstantynopol, W Kajucie, Kino (Outro) i dwunastka, to informacje o produkcji, każda z nich okraszona bardzo miłymi i stylowymi fotografiami z sesji wykonanej przez Ryszarda Izydorczaka z Lashlo’s Photography oraz z albumów rodzinnych Różewiczów, Gregorowiczów, Vynnytskich, Pospieszalskich. Moje ulubione zdjęcie? To z klubu Meskalina, z bardzo sprytnie wmontowanym Różewiczem. Januszem Różewiczem 

 Ale nie spłycajmy projektu do samej szaty graficznej, choć nie ukrywam, że jest to jedna z jego ogromnych zalet.

Po drugie warstwa muzyczna…
To przecież muzyka jest tu najważniejsza. Nie ma tu słabszego momentu. Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i grający tu gościnnie Frank Parker stworzyli muzykę przyjemną, nie rezygnując z poziomu nieosiągalnego niestety dla rzeszy rodzimych muzyków. Chciałoby się napisać, że to muzyka łatwa, prosta i przyjemna. Ale ta twórczość nie jest wcale prosta. Można to zauważyć po najnowszych teledyskach, spośród których na pierwszy plan wysuwa się Kartka dla nieznajomej:


19584 klatki fotograficzne; 816 skanów klisz; 3 tygodnie skanowania non stop; 136 rolek filmu; wkrętarka połączona z 5 aparatami LOMOKINO na bieżąco reperowanymi na planie teledysku oraz cały sztab artystów świata muzyki, filmu i mody.
Tak powstały klip prezentuje singiel Kartka dla nieznajomej" z płyty List do Ciebie polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA (powiększonego o amerykańskiego perkusistę Franka Parkera). Zespół nakręcenie teledysku powierzył Maciejowi Szupicy i Krzysztofowi Kiziewiczowi, wolnemu od wszelkich ograniczeń duetowi reżyserskiemu. To najprawdopodobniej pierwszy teledysk tego typu. Praca z nieprzewidywalną techniką LOMOKINO była była bardzo ryzykowna, żmudna. Efekt zaskakujący.
Połączenie aparatów z wkrętarką to pomysł i realizacja Tomka Kluczyka i Krzysztofa Kiziewicza. Autorami zdjęć byli Kuba Dąbrowski i Dominiki Danilczyk. W roli ekscentrycznego fotografa wystąpił znany performer i horeograf Leon Dziemaszkiewicz. Towarzyszą mu postaci świata mody: Natalia Wątroba, Pamela Koleśnik, Magdalena Swat, Karolina Wodoracka, Szczepan Wasiak oraz zespół DAGADANA. Nad make-upami czuwały Agnieszka Hodowana i Aleksandra Foka Przyłuska. Stroje to zasługa Elwira Rutkowskiej. Nad całością czuwał producent Adrian Pawłowski z FILM FICTION.

Tyle od DagaDany, a sam teledysk?

Po trzecie, last but not least Janusz Rózewicz.
Janusz Różewicz. Znane nazwisko, nieznane imię. Niesłusznie zapomniana postać polskiej literatury, dzięki której mieliśmy okazję przeżyć jedną ze wspanialszych przygód w naszym muzycznym życiu.
A wiesz, co jest w tym wszystkim najwspanialsze? Że DagaDana zaprasza nas, Ciebie i mnie z osobna do tej właśnie przygody. Warto ją przeżyć, może i ona zmieni coś w życiu Twoim i moim, bo muzyka ma- wiem, że to może nieco wyświechtane powiedzenie- ogromną moc sprawczą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz