17 lipca 2013

LADO w Mieście

Już jutro na warszawskiej Barce rusza letni cykl koncertów Lado w Mieście!

LADO W MIEŚCIE 2013 to kolejna odsłona jedynego w swoim rodzaju, wakacyjnego cyklu koncertowego, będącego subiektywnym przeglądem tego, co najświeższe i najciekawsze na tzw. scenie niezależnej w Polsce i okolicach. Pojawią się więc młode, ale już naprawdę dobre zespoły, które naszym zdaniem warto wspierać i promować, projekty znane i lubiane, prezentujące nowy materiał, a także goście z zagranicy. 
Kilka projektów będzie miało swoja premierę właśnie w ramach Lado w Mieście i być może będzie to jedyna okazja, by je usłyszeć. Podobnie jak w zeszłym roku, miejscem Lado w Mieście będzie Barka – unosząca się na wodzie, sprzyjająca wakacyjnej i plażowej atmosferze, letnia scena Planu B i Powiększenia. 

Program:

● 18.07: KiRk | Mikrokolektyw
● 25.07: Die!Die!Die! (NZ) | Duży Jack
● 1.08: Wovoka (premiera płyty "Trees Against The Sky") | Der Father
● 8.08: Saigon (SE) | Futoma Ensemble
● 9.08: Mount Fuji Doomjazz Corporation (NL)
● 15.08: mmpsuf (LT) | Enchanted Hunters
● 22.08: BUM! (Macio Moretti/Barbara Morgenstern) | Eric Shoves Them In His Pockets
● 30.08: Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza gra „Song Reader” Becka.


Artyści najbliższych trzech odsłon cyklu:

KiRk
kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). Każdy z nich wychował się na innych brzmieniach, każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczenia gatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością.
Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście międzymiastowego składu docenili między innymi lider Swans - Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open'er czy Satta Outside.

Mikrokolektyw
Na swej nowej płycie, Mikrokolektyw – czyli Kuba Suchar i Artur Majewski - nadal eksploruje rozległe obszary post-jazzu. Ich wyobraźnia zdaje się nie mieć granic, a charakterystyczny, mieniący się różnymi odcieniami mariaż elektroniki oraz bogatej melodii i rytmu stawia ich w pierwszej linii współczesnego jazzu.
Podobnie jak w przypadku entuzjastycznie przyjętego albumu „Revisit” i koncertowego DVD „Dew Point”, wydanych przez prestiżową amerykańską wytwórnię Delmark, Absent Minded dobitnie i pięknie przypomina, że jazz to żywy język, który nieustannie ukazuje nowe możliwości. Jazz Mikrokolektywu ma w sobie bogatą paletę barw, jest różnorodny i wymagający, a jednocześnie zdumiewająco piękny. „To wyprawa w takie rejony emocjonalne, które można objąć tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie otworzyć się na wiele różnych języków naraz” – Raymond Salvatore Harmon, producent.


Die! Die! Die! 
Z nowozelandzkim zespołem Die!Die!Die polska publiczność miała już okazję zetknąć się 2 lata temu przy okazji ich wspólnej trasy koncertowej z No Age. Od tamtej pory zdążyli zagrać kilkadziesiąt koncertów na całym świecie i wydać czwarty, świetnie przyjęty album „Harmony”, którego produkcją zajął się Chris Townend (Portishead, Violent Femmes). Die!Die!Die! konsekwentnie rozwijają swój styl, łącząc surową, nieposkromiona energię z chwytliwymi melodiami i ogromną dbałością o brzmienie.

Duży Jack
Zespół Duży Jack nie wydał jeszcze płyty, zagrał zaledwie kilka koncertów, ale zdążył już narobić sporo hałasu (dosłownie) na tak zwanej warszawskiej scenie niezależnej. Inspirują się najlepszymi dokonaniami amerykańskiej sceny D.I.Y, mają potężne brzmienie, dużo dystansu do samych siebie i grają naprawdę dobre i krótkie koncerty.
Sami piszą o sobie tak: 
Duży Jack - zespół muzyczny założony przez Pawła "Bebecha" Górskiego i Tomasza Dubiela, partnerów zarówno w muzyce jak i w życiu prywatnym. Wśród ex członków są m.in. Zofia Moruś znana m.in. z "Paula i Karol", Marek Sarba znany m.in. z "Teresa i Tygrysy", Piotr Kaliński znany m.in. z "Mitch & Mitch" czy "Kwadratowi", Natalia Fiedorczuk znana m.in. z "Nathalie & the Loners" czy ""Urlatori e Łobuzzi", Igor Nikiforow znany m.in. ze "Stwory" czy "Hokei" czy "Coldair", czy Michał "Bunio" Skrok znany m.in. z "D4D" czy "Urlatori e Łobuzzi" czy "Blek Sabat". W obecnym składzie Tomasz Dubiel znany m.in. z "Horse Fashion" czy "Rabka Zdrój" i Paweł "Bebech" Górski znany m.in z "Plan B" czy "Powiększenie" czy "BarKa" czy "Plac Zabaw", Piotr Bukowski znany m.in ze "Stwory" czy "Hokei" (tak jak igor… lol) czy "Xenony" i Johnson Twix znany m.in. z "T'ien Lai" czy "Ed Wood" czy "Bydgoszcz". Umięśnione łydki, brudne skarpetki, gęste fryzury, podwinięte rękawy, tuningowane i specjalnie niszczone instrumenty. Wszystko, wszystko co najlepsze.

Wovoka
Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku, nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock'n'rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką Indian, psychodelia z muzyką ludojadów z Papui Nowej Gwinei. Wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Wovoka nagrała właśnie płytę z utworami gospel w swojej aranżacji, która ukaże się w sierpniu 2013, pod tytułem "Trees Against The Sky".
Koncert na Barce będzie oficjalną premierą tego albumu, a wśród specjalnie zaproszonych gości znajdą się między innymi: Natalia Przybysz, Macio Moretti, Ray Dickaty, Mamadu Goo Ba, Joanna Halszka Sokołowska i Ola Bilińska.

Der Father
Zespół Der Father powstał jako duet Daniela Pigońskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Klawisze, syntezatory, automaty, gitara, melodia i radość to dla ich współpracy słowa kluczowe. Dlatego do składu szybko dołączyła Rihanna, papież, G.D. Busch, Elvis P. i Jerzy A. Rogiewicz - wspierający skład swoim perkusyjnym geniuszem.
Na koncertach materiał z powstającej właśnie debiutanckiej płyty „Wake up”, na której znajdą się między innymi takie przeboje jak „Wake up”, „Der Mother”, czy „Brother”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz