9 czerwca 2015

30n30 #8 LESZEK KUŁAKOWSKI I FESTIWAL MŁODEGO JAZZU

W sumie, jakość tak bezmyślnie minął mi tydzień z cyklem 30n30. Fajnie byłoby więc choć tą część podsumować z jednej strony, z drugiej tylko odsłuchowo przedstawić kolejne nagranie, a i przy okazji napomknąć o jednym poznańskim wydarzeniu jazzowym.


Tylko tych siedem nagrań i dzisiejsze ósme, pokazują przekrój estetyczny wytwórni For Tune patronującej temu cyklowi. Jest awangarda, z drugiej strony mocno zanurzona w tradycji i z trzeciej strony niejako bardo mocno osadzona we współczesności. Tak jest też w nagraniu dzisiejszego bohatera Leszka Kułakowskiego. Wzajemnie przenikające się muzyczne światy tworzą bardzo przyjemną dla ucha mieszankę, przy tym jednocześnie mieszankę bardzo intrygującą. Kompozycje Kułakowskiego są niezwykle zgrabnie i inteligentnie napisane, improwizacje mogą się podobać, więc też czego jeszcze więcej można chcieć?
Na to nagranie zwróciłem uwagę przez samego pianistę, choć szczerze przyznam, skłamałbym pisząc, że tylko przez niego. Magnesów było kilka, choć największym obok leadera okazał się być Christoph Titz. Być może mało znany trębacz, ale naprawdę warty poznania. Kolejnym wiolonczelista Krzysztof Lenczowski którego osobiście bardzo cenię. Na marginesie. Zostałem poproszony przez zaprzyjaźnioną wytwórnię Macieja Fortuny o wspomnienie o pewnym muzycznym poznańskim wydarzeniu. 9 czerwca rozpoczyna się Festiwal Młodego Jazzu organizowany przez Estradę Poznańską, Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego i Stowarzyszenie Jazz Poznań. Patrząc na program, zbudowany on został na recitalach dyplomowych studentów z wydziału jazzu poznańskiej AM… świetna okazja, by być na bieżąco  młodymi gorącymi nazwiskami. Wstęp wolny.

Press pack:
9 czerwca 2015 r. rozpocznie się Festiwal Młodego Jazzu, który zrodził się z potrzeby zwrócenia uwagi na wysoki poziom artystyczny i wyjątkowe kreacje twórcze młodych poznańskich artystów czerpiących inspirację z muzyki jazzowej i gatunków pokrewnych. Cykl koncertów i związanych z nimi wydarzeń organizowany przez Estradę Poznańską, Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i Stowarzyszenie Jazz Poznań, ma w zamierzeniu przybliżyć publiczności muzykę pełną młodej energii i komunikatywności. Niejednokrotnie koncerty prezentowane w ramach Festiwalu będą miały formę debiutów.

Jazz od zawsze kojarzony był z awangardą – to właśnie świeżo upieczeni jazzmani dyktowali nowe trendy wypierając zastany w swoim czasie porządek. Dlatego właśnie Festiwal Młodego Jazzu prezentować będzie zarówno kontynuacje tradycji jazzowego mainstreamu jak i nowe, niespotykane wcześniej na polskich scenach projekty artystyczne oscylujące wokół stylistyk wywodzących się z jazzu, muzyki improwizowanej i rozrywkowej.

Program koncertów, które pojawią się w pierwszej edycji festiwalu, obejmie zarówno kameralne składy, jak i większe zespoły (nie wyłączając big bandu!). W ramach Festiwalu prezentowane będą recitale dyplomowe studentów Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE KONCERTY 

9 czerwca, Estrada Poznańska
  1. godz. 18:00 – Bartłomiej Kurowski
  2. godz. 19:30 – Maciej Burzyński
10 czerwca, Estrada Poznańska
  1. godz. 17:00 - Katarzyna Mirowska
  2. godz. 18:30 – Seweryn Graniasty
  3. godz. 20:00 – Damian Kostka
11 czerwca, Estrada Poznańska
  1. godz. 16:00 - Adam Zagórski
  2. godz. 17:30 – Damian Zyber
11 czerwca, Aula Nova Akademii Muzycznej
20.00 - Kacper Grzanka

Adresy koncertów:
Estrada Poznańska znajduje się przy ulicy Masztalarskiej 8 w Poznaniu.

Aula Nova Akademii Muzycznej znajduje się przy placu Stefana Stuligrosza 1 
w  Poznaniu (dawniej ul. Św. Marcin 87).
Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz