9 czerwca 2015

30n30 # GRAŻYNA AUGUŚCIK ORCHESTAR INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI


Grażyna Auguścik z Lutosławskim. Nie ukrywam, że był to wystarczający magnes, żeby chwycić za to nagranie. Jednocześnie sam projekt okazuje się najbardziej intrygującym spośród wydanych w roku 2014.

Powiedzmy sobie szczerze. Skład, jaki dobrała Grażyna Auguścik do swojego projektu jest nie tylko intrygujący, ale po prostu najlepszy z najlepszych. Trio Jana Smoczyńskiego, Trio Janusza Prusinowskiego i do tego znakomici jak zwykle Atom String Quartet, tworzą niesamowity świat brzmieniowy, na którym Grażyna Auguścik dobudowuje swoją partią nową jakość muzyczną. Fascynujący świat muzyczny tworzony z dwóch mimo wszystko jakoś tam się wykluczających światów awangardowego Lutosa i jazzu w miarę tradycyjnego z naleciałościami muzyki ludowej znanego z wcześniejszych nagrań wokalistki.


Dobrze się tego słucha, choć sama estetyka do najłatwiejszych i najbardziej też przystępnych mimo wszystko nie należy. Niby, jesteśmy w kręgu muzyki bardzo silnie ludowej, ale mimochodem dochodzi do głosu awangarda w najlepszej postaci…

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz