27 listopada 2013

Sekstans

Fonograficzny debiut grupy Sekstans (wyd. Multikulti) sprawia mi pewien kłopot. Trudno ich najzwyczajniej w świecie stylistycznie „umiejscowić”… a nawet jeżeli słuchając jednego z utworów nam się uda, to panowie każdym następnym utworem zgrabnie wymykają się przypisywanym etykietkom.

Nie chcę pisać, iż bardziej intrygują mnie płyty zahaczające w mniejszym lub większym stopniu o swobodniejsze formy, ale jest coś co mnie w nich urzeka. Niemalże nieograniczona niczym (w zasadzie skrępowana jedynie rozmiarem muzycznej wyobraźni konkretnego wykonawcy) swoboda, kolektywne improwizacje, pewien stopień niewiadomej nie tylko dla samego słuchacza, ale i dla samych muzyków. Drzemie w samym sekstecie (Łukasz Jużko- saksofony tenorowy/ sopranowy ; Piotr Chęcki- saksofon altowy; Dawid Lipka- trąbka; Szymon Burnos- pianino elektryczne; Maciej Sadowski- kontrabas; Tomasz Koper- bębny) ogromna siła muzyczna, która momentami przeistacza się w brzmieniową nawałnicę powalającą słuchacza swą ekspresją. Z całą pewnością nagranie nie jest produkcją przystępną i łatwą w odbiorze. Płytę otwiera i zamyka kolejno Improwizacja I oraz Improwizacja II. Kolektywna forma improwizowana przynosi zbiorowe wyzwolenie się od regulujących i konstytuujących muzykę jazzową form, dlatego też zdecydowanie lepszym określeniem na prezentowaną przez sekstet sztukę jest określenie free improv. Ale też- warto podkreślić- znajdujemy nawiązania do wziętej w szeroki nawias tradycji. Chociażby w Looking to the Sky autorstwa Łukasza Juźko… podany przez cała grupę temat i rozwijające się zeń improwizacje… albo we wcześniejszym numerze Destiny is Guaranted- ponownie autorstwa Juźki. Oczywiście, w improwizacjach często następuje zerwanie tonalne (o ile możemy w ogóle mówić w tym wypadku o muzyce tonalnej) z tematem…
                Debiut fonograficzny grupy Sekstans może się podobać… Granie jest na wysokim poziomie, panowie mają pomysł na grę i w niezwykle czytelny sposób pokazują słuchaczowi swoją wizję muzyki improwizowanej… pozostaje czekać na nowe nagrania, które będą rzeczywistym wyznacznikiem poziomu… jak na razie jest bardzo ciekawie.
Ode mnie: ****/ ******
Sekstans to zespół stworzony przez saksofonistę Łukasza Juźko (rocznik 1989) w marcu 2011 roku w Gdańsku. Nazwa zainspirowana gwiazdozbiorem odkrytym przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. 

Skład ten można określić jako duży, głośny, bezkompromisowy, nieprzewidywalny kolektyw improwizatorów z Trójmiasta. Muzykę charakteryzuje punkowa ekspresja połączona z jazzową wrażliwością. Liczne melodie przeplatane są dźwięcznym hałasem. Emocjonalność kompozycji ciągle odchyla się od typowego porządku, zupełnie jak kosmiczne perturbacje.

Zespół tworzą muzycy z trójmiejskiej sceny muzycznej, związani z kilkoma formacjami jak AlgoRhythm (Piotr Chęcki, Szymon Burnos) czy Polished Blue Project (Łukasz Juźko).

Jazzowa improwizacja pełna skrzącej się dowcipem noise'owej energii - mocne perkusyjne rytmy wsparte grą kontrabasu, dynamiczna sekcja dęta i masywne akordy na fortepianie dające fundament melodii - to wszystko łączy się w jeden, energetyczny groove.

Sextans to jedna z najważniejszych tegorocznych premier nowego pokolenia polskich jazzmanów!

muzycy: Łukasz Juźko: Tenor & Soprano Saxophone
Piotr Chęcki: Alto Saxophone
Dawid Lipka: Trumpet
Szymon Burnos: Electric Piano
Maciej Sadowski: Bass
Tomasz Koper: Drums

utwory: 1. Improwizacja Sekstans 1 [05:18]
2. Destiny is Guaranted [9:58]
3. Looking to The Sky [5:32]
4. Grace Africa [7:35]
5. Zadyszki [1:29]
6. Abracadabra [5:40]
7. Improwizacja Sekstans 2 [9:14]

notka zespołu pobrana ze strony producenta:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz