10 kwietnia 2013

Koncert- Spektakl Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

Wydawnictwo DUX we współpracy z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny serdecznie zaprasza na

Koncert-Spektakl
Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

29 kwietnia 2013
godz. 20:00

Sławomir Holland - aktor
Michał Górczyński - klarnet

SKWER, Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa

Bilety 20zł (do nabycia w Skwerze w dniu koncertu)
Poruszający spektakl muzyczny zarejestrowany przez DUX
w 70-tą rocznicę likwidacji warszawskiego getta.
 

Nagroda Publiczności III Łódzkiego Festiwalu MONOwMANU.
 
Zvi KOLITZ napisał „Josela Rakowera rozmowę z Bogiem” pod wpływem uczucia, które jidyszkajt łączy ze zjawiskiem dybuka. Jest to uczucie tak przemożnej empatii żywego dla zmarłego, że aż przypomina opętanie. Żywy przemawia wtedy głosem zmarłego i czuje jego ból. To uczucie potrafi być tak silne, że dominuje wszystkie inne, a nawet zmienia na jakiś czas, albo na zawsze, tożsamość człowieka. Zvi Kolitz, gdy dowiedział się o skali i stopniu okrucieństwa Holokaustu, doznał właśnie tego rodzaju opętania bólem i posłużył nim, nieomal jak medium, do przekazania uczuć ofiar Zagłady. Tekst Zvi Kolitza jest niezwykły również z tego względu, że powstał tuż po wojnie, gdy pamięć o Zagładzie była wypierana z pamięci nie tylko przez jej sprawców i świadków, ale też tych, którzy ocaleli poza Europą. Ci, którzy przeżyli, zmagali się zwykle samotnie ze swym doświadczeniem, którego nie da się opowiedzieć. Tymczasem to, co Josel Rakower ma do przekazania, jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo tryumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu.
(Jagoda Hernik Spalińska)
 

Sławomir HOLLAND – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu (Wydział Aktorski). Aktor teatrów: w Kielcach (Teatr im. S. Żeromskiego), w Bydgoszczy (Teatr Polski) i w Warszawie (Teatr Popularny, Teatr Szwedzka 2/4, Teatr Na Woli, Teatr Ateneum im. S. Jaracza). Współpracuje z Teatrem Syrena („Trójka do potęgi”), a także z Laboratorium Dramatu i grupą teatralną Atlantis oraz z Teatrem Polskiego Radia. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu. Jest wykonawcą i razem z Jackiem Bursztynowiczem współtwórcą programu literacko--kabaretowo-satyrycznego „Nic nowego pod słońcem”. Ma w dorobku około pięćdziesięciu ról teatralnych, m.in. Xawery w „Turoniu” S. Żeromskiego i Chlestakow w „Rewizorze” M. Gogola, Henryk w „Ślubie” W. Gombrowicza w reż. B. Augustyniaka, Stefan Zweig w „Kolaboracji” R. Harwooda, w reż. T. Zygadły, oraz Artur w „Tangu” S. Mrożka, Gość w „Jesiennym wieczorze” F. Dürrenmatta, Antenor w „Odprawie posłów greckich” i wiele innych. Wystąpił w ponad dziewięćdziesięciu filmach i serialach.
 

 
Michał GÓRCZYŃSKI - jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne obsady: Zróżnicowanie na dwa fagoty i klarnet, Rondo à la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, Suita w stylu żydowskim na klarnet, skrzypce i kontrabas, cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę oraz muzyki dla teatrów dramatycznych i lalkowych (około 25 spektakli). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso, Filharmonia Podlaska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium”, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beatboxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beatboxerów, Patrykiem „Tik Takiem” Matelą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz